Przejrzyj wiadomości

Niuf a upały



Carolinus - 21-04-08 17:28
Niuf a upały
  Cóż.. mamy wiosnę, dni są coraz cieplejsze, słonko miło przygrzewa wszyscy zadowoleni poza... niufami. No i tu chciałam zadać pytanie bardziej doświadczonym właścicielom niufów jak dotąd pomagali swoim pupilom przetrwać upalne dni. Wiadomo że nie codzień jest czas by jechać nad jeziorko a szczerze mówiąc to martwię się o moją psinę jak on wytrzyma jeśli będą upały jak w poprzednich latach po 30 stopni.:stitch:




domino - 21-04-08 17:54
Cytat:
Napisane przez Carolinus Cóż.. mamy wiosnę, dni są coraz cieplejsze, słonko miło przygrzewa wszyscy zadowoleni poza... niufami. No i tu chciałam zadać pytanie bardziej doświadczonym właścicielom niufów jak dotąd pomagali swoim pupilom przetrwać upalne dni. Wiadomo że nie codzień jest czas by jechać nad jeziorko a szczerze mówiąc to martwię się o moją psinę jak on wytrzyma jeśli będą upały jak w poprzednich latach po 30 stopni.:stitch: Nie ma obawy,wytrzyma.Nie będzie za szczęśliwy ale jak mu troche pomożesz to da rade.Trzeba chronić przed słońcem,na spacery raniutko i wieczirem,w dzień tylko na siku,w razie potrzeby moczyć głowe,szczególnie uszy,nie dawać lodowatej wody do picia tylko chłodną,(po bardzo zimnej moze miec angine)wyczesać max włosa,a reszte podcinać.No i jak jest możliwość to niech popływa rano to sie schłodzi na pół dnia. Jak nie ma jeziorka to zlac porządnie wodą z węża albo konewki.



Rybka-Ka - 21-04-08 18:06
moje panny odziedziczyly wanienke po moich chlopcach... moga kiedy chca zmoczyc lapy i zanurkowac:)... w dzien najczesciej wyleguja sie w piwnicy-pralni tam jest najchlodniej... z tego co zaobserwowalam w upaly psy moga nie miec apetytu, i nie wpadam z tego powodu w panike



domino - 21-04-08 18:53
Cytat:
Napisane przez Rybka-Ka moje panny odziedziczyly wanienke po moich chlopcach... moga kiedy chca zmoczyc lapy i zanurkowac:)... w dzien najczesciej wyleguja sie w piwnicy-pralni tam jest najchlodniej... z tego co zaobserwowalam w upaly psy moga nie miec apetytu, i nie wpadam z tego powodu w panike moje rano idą do rzeki a potem cały dzień przelegują w otwartym garażu,tez tam jest cały dzień chłodno.




Rybka-Ka - 21-04-08 19:00
Cytat:
Napisane przez domino moje rano idą do rzeki a potem cały dzień przelegują w otwartym garażu,tez tam jest cały dzień chłodno. fajnie masz z ta rzeka:)... ja bym musiala do studni wrzucic:rotfl:



domino - 21-04-08 19:12
Cytat:
Napisane przez Rybka-Ka fajnie masz z ta rzeka:)... ja bym musiala do studni wrzucic:rotfl: miedzy innymi dla tej rzeki sie tu przeprowadzilam z Warszawy. A do studni zainstaluj żurawia to bedziesz mogla swoje dziewczyny namaczać:thumbsup:



Anka_i_Punto - 22-04-08 10:31
Punto jest blokowy i musi się zadowolić kafelkami w przedpokoju. Kupiliśmy dla niego wentylator, specjalnie energooszczędny bo był włączony czasem 24h na dobę. Poza tym Puntek sam właził do kabiny i czekał na zimny prysznic. No i trzeba było co chwila wymieniać wodę w misce, bo nagrzewała się błyskawicznie. Przy tej misce to była ciągle przepychanka, bo jak on się napił to ja mu wlewałam nową wodę, żeby ta pośliniona nie stała ani przez chwilę, a Punto jak miał nową wodę to od razu musiał się jej napić, i tak w kółeczko.



Rybka-Ka - 22-04-08 16:46
Gaja jak jej za goraco rozlewa lapkami wode z miski i sie w tym kladzie ... na szczescie miska stoi w lazience... tylko biada temu, kto musi bardzooo szybko skorzystac z lazienki, wtedy moze zrobic bardzo ladny szpagat:rotfl:



Gabi i Hektor - 17-08-09 16:22

  Kochani Niufiarze, nasze psiaki w upały narażone są na udar cieplny :-(
Dwa Niufy jak nie więcej przeszło tego lata przez Tęczowy Most z powodu upałów ;-(

Pozstanowiłam wstawić tu tekst pewnego artykułu o udarze cieplnym. Tekst skopiowany jest ze strony Animalia.pl

Pierwsza Pomoc - Udar Cieplny (Pies)

Autor: Redakcja Animalia.pl, 2006-04-15
Udar cieplny to skutek przegrzania organizmu. Psy nie są w stanie tracić nadmiaru ciepła z potem tak jak ludzie. Nasze zwierzaki chłodzą swoje ciało ziejąc. Niestety poprzez ziajanie psy również wydzielają ciepło, gdyż ich mięśnie pracują. Gdy zwierzak znajdzie się w otoczeniu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura nie jest w stanie ochłodzić swojego organizmu i dostaje udaru cieplnego.

Na udar cieplny właściciele czworonogów muszą być szczególnie wyczuleni w lecie podczas podróży samochodem, pociągiem, czy też podczas spacerów. Temperatura w letnie miesiące może być miejscowo bardzo wysoka, co szybko może doprowadzić do udaru słonecznego. Nie wszyscy wiedzą, że na pozór niezbyt wysoka temperatura 25 stopni Celsjusza może być już zabójcza dla psa.

W upalne dni temperatura ciała psa bardzo szybko wzrasta, gdy zwierze przebywa w nasłonecznionym, dusznym miejscu. Należy pamiętać aby NIGDY nie zostawiać nawet na 5 minut psa samego w samochodzie. Zamknięty samochód pozostawiony na parkingu nagrzewa się w zastraszającym tempie i może być śmiertelną pułapką dla naszego pupila. Szczególnie narażone na udar cieplny są psy, które mają obfity podszerstek.

Objawy udaru:
pierwszym objawem udaru cieplnego jest gwałtowne ziajanie połączone ze ślinotokiem
pies słabnie, traci przytomności
występuje płytki i nieregularny oddech
pojawia się szybki i słabo wyczuwalny puls
sucha skóra warg
wyraźny, ciemnoczerwony kolor języka i dziąseł
wyraźnie wyczuwalna gorączka (wysoka temperatura ciała)
mogą pojawić się biegunka i wymioty

Należy JAK NAJSZYBCIEJ UDAĆ SIĘ ZE ZWIERZĘCIEM DO LEKARZA WETERYNARII.

Działania, które powinien podjąć właściciel zwierzęcia:
jak najszybciej przenieść czworonoga w chłodne miejsce
oczyścić pysk ze śliny i pocierać głowę szmatką bądź gąbką zmoczoną chłodną wodą
sprawdzać częstotliwość oddechów i puls
ułożyć zwierzę w ten sposób, aby miało ono łatwy dostęp do świeżego powietrza
należy rozpocząć ochładzanie organizmu. W tym celu można obłożyć łapy zwierzęcia namoczonymi w chłodnej, ale nie lodowatej wodzie szmatkami, lub delikatnie spryskując wodą. Lodowata woda może doprowadzić do szoku i w konsekwencji do pogorszenia się stanu zdrowia psa
dajemy psu wody aby mógł pić do woli.

Zapobieganie udarowi cieplnemu:

nigdy nie zostawiamy psa samego w samochodzie, nawet gdy ten zaparkowany jest w cieniu i ma uchylone okno.
nigdy nie pozostawiajmy zwierząt w upalne dni na powietrzu bez dostępu do wody i bez miejsca cienia gdzie mogłyby się schować przed prażącymi promieniami słonecznymi
w upalne i słoneczne dni nie wychodzimy z psem na długie męczące spacery
należy pamiętać, że zwierzęta młode i stare, zwierzęta chore na serce, takie które mają problemy z płucami są bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę niż inne i na nie trzeba zwracać szczególną uwagę.
niektóre rasy psów o krótkich nosach takie jak pekińczyk, buldog, itp. są bardziej podatne na udar cieplne niż psy o dłuższych pyszczkach, którym łatwiej jest oddychać.
podczas każdego dłuższego spaceru mamy ze sobą wodę do picia dla psa i miskę, z której może się napić. Poręczną miskę wraz z podręczną butelką produkuje firma Trixie. Możemy również zaopatrzyć się w wygodną składaną podróżną miskę, którą można bez problemu schować do kieszeni.

Mam nadzieję, że nikt nie bedzie miał mi za złe tego skopiowanego tekstu, ale myślę, że takich artykułów powinno być wszędzie pełno bo od tego zależy życie naszych posiech!

Pozdrawiamy Wszystkich!
Gabi i Hektor
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reyes.pev.pl