Przejrzyj wiadomości

Kamienie STRUWITOWE



Cristal - 02-12-09 17:50
Kamienie STRUWITOWE
  Witam
Mam problem z psem i potzrebuje pomocy/porady.
Od ok tygodnia suka - 1 rok i 3 miesiące miała bardzo nieprzyjemny zapach z pochwy. Gdy poszliśmy do veta kazał przynieść mocz do badania. Jestem w szwecji i tu leczę psa. Zbadał mocz i stwierdził kamienie struwitowe. Dał mi karmę Hills'a prescription diet s/d - 12 sztuk i za wszystko zapłaciłem 400zł:misspeak:
Powiedział mi, że suka prawdopodobnie będzie musiała to jeść do końca życia.

Teraz moje pytania:
1. Czy można to wyleczyć?
2. Czy mogę stosować też tego typu karmę weterynaryjną ale suchą - np. Purina Veterinary UR Urrinary Formula lub Royal Canin Urinary S/O LP 18?
Dostałem Hills'a ponieważ cała klinika była pod jego patronatem/sponsoringiem.
3. Czy ta choroba mogła być następstwem zmiany karmy na Orijen Adult - przeszedłem na niego ok 4 miesiące temu?

Proszę o pomoc.




ramcio - 02-12-09 18:06

  Witaj. Z tego co wiem, nie jest wskazane psu podawanie karmy weterynaryjnej przez cały czas, należy co 3 - 4 mies robić przerwy. Dieta, którą zaproponował Ci wet ma na celu rozpuszczenie tych kamieni, bo struwity są na szczęście rozpuszczalne. Sama jednak dieta tego nie spowoduje, bardziej przeciwdziała powstaniu następnych. Pewnie dostałeś też antybiotyk i środki zakwaszające mocz, w kwaśne PH rozpuszcza. I moczopędne. Przyczyną natomiast powstania tych struwitów nie jest karma, tylko zapalenie pęcherza pewnie i to przewlekłe. Moim zdaniem na razie daj tę karmę, ale bez szaleństw na przyszłość. W znacznym stopniu pilnuj, by suczka nie miała możliwości złapania zapalenia pęcherza, bo stąd są struwity. Badaj mocz a teraz po rozpuszczeniu karm normalnie.



Cristal - 02-12-09 18:19

  Nie dostałem żadnych antybiotyków - powiedział że ta karma je rozpuści a następnie dostanie inną karmę też weterynaryjną ale na przeciwdziałanie nawrotowi struwitów. Powiedział, że już nigdy nie bedzie mogła jeść normalnych karm...
Więc co - leczyć tą karmą i po wyleczeniu próbować normalnej karmy?



ramcio - 02-12-09 18:30

  Może tam inaczej leczą:veryhappy: Tak, daj tą do końca na pewno. Nie przemawia to do mnie jednak, by pies musiał być na weterynaryjnej do końca życia. Po wyleczeniu ( na podstawie badania moczu ) uważam, ze spokojnie możesz przejść na normalną karmę, ale musisz kontrolować co jakiś czas mocz. Jednokrotne pojawienie się struwitów nie decyduje o tym, iż jest to skłonność i to na dodatek na całe życie. Może być jednorazowo, po zapaleniu pęcherza. Na pocieszenie - u mojego psa nie wróciło. :veryhappy: Rozpuszczenie struwitów trwa około 3 miesięcy.




Cristal - 02-12-09 18:55

  Bardzo dziękuje za porady i szybkość reakcji:applause:
Powiedz mi tylko jeszcze czy mógłbym stosować karmę weterynaryjną tego samego rodzaju ale w odmianie suchej np.:
- Purina Veterinary UR Urrinary Formula
- Royal Canin Urinary S/O LP 18?
Ponieważ moja suka to typ DC i waży 42 kg wiec miesięczna kwota na zakup puszek to ok 1100zł:melodramatic:



ramcio - 02-12-09 19:46

  Ojej, to Ty puszki dajesz... Zdecydowanie którąś z tych suchych. Witaminką C można zakwasić mocz, struwity nie lubią kwaśnego.:veryhappy:



Donut - 31-01-10 18:46

  W końcu coś znalazłam. Mój mopsio ma struwity. Kiepsko mu idzie jedzenie urinary, dla urozmaicenia na obiad dostaje puszki.

Ramcio w jakiej formie tę vitaminkę C dawać? Normalnie tabletki?



ramcio - 31-01-10 20:10

  Tak, normalnie tabletki.



Donut - 01-02-10 20:08

  Dzięki.
Prawdę mówiąc mam już załamkę, on w ogóle nie chce jeść- totalny strajk. A zakupiłam "bogaty wachlarz" jak na te karmy, bo i hillsa mokrego mamy, RC urinary suche i mokre- i klops. Czekam z utęsknieniem na pozytywny wynik moczu, który będziemy robić za 3 tygodnie i mam nadzieję, że uda nam się przejść na uro-pet.



ramcio - 01-02-10 21:32

  Nie przejmuj się, mój pies też z tego co pamiętam, nie jadł karmy weterynaryjnej i wszystko wróciło do normy po leczeniu. I nie powtórzyło się.



Donut - 02-02-10 09:16

  Dzięki ramcio. Mam nadzieję, że mojemu maluchowi też nie wrócą, chłopak ma około roku. Jest ze schronu i po przejściach. Mam nadzieję, że te kamienie to eksces przeziębieniowy.



Ewusek - 03-02-10 15:12

  jeden z moich kotow, ktorego znalazlam ma struwity.
Chlopak na poczatku byl na Trovecie ASD przez ponad pol roku. Badanie ogolne moczu nie wykazalo struwitow i Rudy jadl taka sama karme jak inne koty - Purine, w zaleznosci od zamowienia: z krolikiem, z watrobka, z rybami, odklaczajaca...
Po 2 latach byl nawrot struwitow w pecherzu do tego stopnia, ze kamienie byly wielkie, uszkadzaly pecherz, kot nie mogl sie zalatwic, wydalam jedynie male ilosci moczu z krwia ;-(
Antybiotyk i karma specjalistyczna, czyli Trovet ASD do konca zycia...

Oczywiscie, ze moglabym przejsc ponownie na karme zwykla na jakis czas (podjada sobie ja, bo inne koty maja to w miskach), ale nie chce patrzec jak on cierpi, bo to strasznie boli...

Tak wiec ASD do konca zycia...

Moich tesciow kot rowniez mial struwity a do tego ma usunieta cewke moczowa i siusia jak kociczka... od 3 lat jest tylko na trovecie ASD i nie ma zadnych problemow, zadnych nawrotow ;-)
Zanim przekonalam tesciow do troveta kot jadl Hillsa po RC i w obu przypadkach wyniki nie byly zadowalajace.

Trovet jest weterynaryjna karma holenderska www.trovet.nl i moze byc stosowana przez cale zycie.
Oczywiscie kuracja antystruvitowa powinna trwac 5-12 tyg do pol roku, jezeli struvity ponownie sie powtarzaja, to mozna karmic do konca zycia zwierzecia.

Ja jestem bardzo zadowolona :-)

Jak wychodzi cenowo ? Hmmm u mnie w hurtowni ok 200 zl worek hepatica psiego kosztuje, a chyba sa w podobnej cenie...
Za kocie 3 kg place ok 60 zl.



ramcio - 03-02-10 17:26

  Ewusek, ja tam na kotach się nie znam, ale z tego co wiem, struwity u niech występują dużo częściej niż u psów, chyba jest to związane z kastracją, większa tendencja. No i psiej i kociej skłonności do struwitów porównać nie można w żaden sposób.



Donut - 03-02-10 18:28

  Zgadzam się z ramcio. Trochę poczytałam i kamienie u kotów są nagminne i trochę inaczej to wszystko skonstruowane. Mój chłopaczek ma około roku, jakoś trudno mi uwierzyć, że wyhodował je bo ma skłonności, bardziej bym skłaniała się do teorii, że one tam powstały bo miał jakąś bakterię- stan zapalny, który wytworzył warunki do ich wytworzenia w tak krótkim czasie. Zresztą kto tam wie, zupełnie nie znam się na tym u ziwerząt, bardziej ten temat mam przerobiony u ludzi :).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reyes.pev.pl