Przejrzyj wiadomości

Kamica moczowa!



Tinus - 08-12-05 21:14
Kamica moczowa!
  Byłam dziś z Amidą u weterynarza i postawił nam taką diagnozę. Kamica struwitowa. Miał ktokolwiek z Was z tym do czynienia? Mógłby mi o tym opowiedzieć? A może macie jakąś ciekawą stronkę do poczytania o tym?




martka75 - 08-12-05 21:22
To co prawda ludzkie, ale zawsze...

http://www.resmedica.pl/rmart0101.html
http://www.info-med.pl/katalog/choro...a_nerkowa.html
http://www.mediweb.pl/data/print.php?id=493



Tinus - 09-12-05 09:38
Wielkie dzięki.. przeczytałam.. znalazłam też stronkę o tej chorobie u psów. Nadal jednak nie wiem czemu zachorował tak młody psiak jak Amida.



martka75 - 09-12-05 11:23
Ja tez jestem ciekawa...
Pisz jak sie "sprawa"rozwija, jaka terapia i wogole..
Ja zycze zdrowka dla suni.




Gosiek - 13-12-05 10:31
My mamy to już za sobą .Zrobiłam Ozzemu badania kontrolne i dzięki temu zauważyliśmy że coś nie tak jest z moczem .Stosowaliśmy ponad dwa miesiące dietę dodatkowo jeszcze Furaginum i po kryształach nie ma śladu .Kryształy i kamienie struwitowe rozpuszczają się przy użyciu diety i leków inny rodzaj kamieni niestety usuwa się chirurgicznie .
Tyle udało mi się wygrzebać :
"Kamienie moczowe powstają w wyniku łączenia się kryształów obecnych w moczu .Warunkiem niezbędnym do powstania kryształów jest odpowiednia koncentracja określonych minerałów w moczu .Rodzaj powstających kamieni zależy zatem od minerałów , z których zbudowane są kryształy. Kryształy mają zdolność przyłączania się do cząsteczek organicznych obecnych w moczu . tworząc w ten sposób strukturę która stale się powiększa i ostatecznie przekształca się w kamień .Najczęściej występującym rodzajem kamieni w pęcherzu moczowym u psów i kotów są kamienie struwitowe .Zbudowane są one z jonów amonowych , magnezowych oraz fosforanowych .Innym często spotykanym rodzajem kamieni są kamienie szczawianowo-wapniowe(oksalaty) .Kamienie cystynowe oraz moczanowe występują zwykle rzadziej .
Czynniki wpływające na proces tworzenia się kamieni w pęcherzu :
kwasowość moczu (pH)
- Kamienie struwitowe powstają przy wysokim (zasadowym) pH moczu. Zatem czynniki które przyczyniają się do wzrostu pH moczu będą jednocześnie sprzyjać powstawaniu tego rodzaju kamieni w pęcherzu .
Obecność minerałów w moczu
- Kryształy zbudowane są z różnych minerałów których koncentracja w moczu bezpośrednio zależy od składu diety .Na przykład obniżony poziom magnezu w diecie pomaga ograniczyć powstawanie kamieni struwitowych .
Zapalenie pęcherza
- Bakterie będące przyczyną infekcji pęcherza prowadzą także do wzrostu pH moczu co sprzyja powstawaniu kamieni struwitowych .Bakteryjne infekcje pęcherza moczowego znacznie częściej spotykane są u psów niż u kotów.
Ilość pobieranej wody
- Jeśli zwierze pije zbyt mało wody , mocz będzie silnie zagęszczony co sprzyja powstawaniu kamieni moczowych.
Częstość oddawania moczu
- Jeśli zwierze nie ma możliwości regularnie oddawania moczu , mocz będzie przez dłuższy czas zalegać w pęcherzu ,co sprzyja powstawaniu kamieni .Dlatego u psów których właściciele cały dzień spędzają w pracy wzrasta ryzyko powstawania kamieni moczowych .
Zaburzenia metaboliczne
- Kamienie moczanowe mogą powstawać w wyniku zaburzeń metabolicznych towarzyszących pewnym schorzeniom wątroby ."
Stosowaliśmy tę karmę suchą oraz puszki
ROYAL CANIN Urinary
URINARY - LP 18SCHORZENIA DOLNYCH DRÓG MOCZOWYCH WSKAZANIA:
- Bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego. - Rozpuszczanie kamieni struwitowych. - Zapobieganie powstawaniu kamieni struwitowych. - Zapobieganie powstawaniu kamieni szczawianowo-wapniowych. U starszych psów, przed wprowadzeniem diety Urinary Canine, zaleca się dokładne przebadanie funkcji nerek.PRZECIWSKAZANIA:- Ciąża, laktacja, okres wzrostu. - Przewlekła niewydolność nerek, kwasica metaboliczna. - Niewydolność serca. - Stosowanie środków zakwaszających mocz. - Nadciśnienie.ZALETY PRODUKTU: - Urinary Canine skutecznie rozpuszcza kamienie struwitowe. - Zwiększenie ilości wydalanego moczu zmniejsza koncentrację minerałów w moczu, ograniczając w ten sposób ryzyko tworzenia kamieni szczawianowo-wapniowych oraz struwitowych. Dzięki temu Urinary Canine zapobiega powstawaniu dwóch najczęściej spotykanych rodzajów kamieni moczowych. - Zakwaszenie moczu hamuje wytrącanie się kryształów struwitowych poprzez zmniejszenie dostępności jonów fosforanowych oraz hamuje rozwój bakterii. - Magnez jest jednym z komponentów kamieni struwitowych (kamienie fosforanowo-amonowo-magnezowe).CZAS TRWANIA TERAPIIW przypadku infekcji dróg moczowych lub w celu rozpuszczenia kamieni struwitowych, Urinary Canine należy stosować przez 5 do 12 tygodni. W przypadku infekcji dróg moczowych, dieta Urinary Canine powinna być stosowana przez minimum jeden miesiąc po uzyskaniu ujemnego wyniku badania bakteriologicznego moczu.INFORMACJE DODATKOWEUmiarkowane zwiększenie poziomu sodu powoduje rozcieńczenie moczu, co w połączeniu z jego zakwaszeniem zapewnia skuteczną ochronę przed powstawaniem kamieni struwitowych. Poza tym jest to środowisko, w którym niemożliwe jest także tworzenie się kamieni oksalatowych. Dietę Urinary Canine zaleca się stosować na początku terapii kamicy moczowej, przed zidentyfikowaniem rodzaju kamieni.SKŁADNIKIRyż, mączka kukurydziana, suszone mięso drobiowe, tłuszcz zwierzęcy, gluten kukurydziany, wątróbka drobiowa, pulpa buraczana, sole mineralne, proszek jajeczny, drożdże browarniane, olej roślinny, tran, fruktooligosacharydy (FOS), DL-metionina, pierwiastki śladowe (w tym chelatowane pierwiastki śladowe), L-lizyna, tauryna, L-tryptofan, wyciąg z aksamitki (bogaty w luteinę), witaminy.



Tinus - 15-12-05 19:17
Dziękuję Gosiek.. przeczytałam uważnie.. wczoraj miałyśmy kontrolę i wyniki badania moczu są o wiele lepsze.. następne badanie za tydzień i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej.. moje maleństwo zdrowieje :)



martka75 - 15-12-05 21:39
:P :P :P
Super!!!



Gosiek - 16-12-05 00:12
Bardzo się cieszę że jest lepiej :D Wygłaskaj psiątko od nas :D



Tinus - 29-12-05 09:54
hej.. muszę się pochwalić!!! Ostatnie wyniki badań były bardzo dobre :) Problemy naprawdopodobniej się skończyły. Za dwa tygodnie mamy jeszcze kontrolne badanie moczu, ale narazie wszystko jest tak jak być powinno :) Zobaczymt po tym badaniu, czy przypadkiem nie będzie zadnych nawrotów choroby. Mam jednak nadzieję, że nie :)
Dziękuję Wam wszystkim :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reyes.pev.pl