Przejrzyj wiadomości

Jedno jądro - czyli problem wnętrostwa (kryptorchydizm) u psów [artykuł z Czytelni]



Olga - 09-05-07 20:49
Jedno jądro - czyli problem wnętrostwa (kryptorchydizm) u psów [artykuł z Czytelni]
  W każdym wzorcu rasy jako warunek dopuszczenia psa do rozrodu podane jest konieczność znajdowania się dwóch prawidłowo wykształconych jąder w worku mosznowym. Nie zawsze jednak każdemu psu jądra zstąpią, taki stan nazywamy wnętrostwem a psa wnentrem. Wnętrostwo nie jest częstą przypadłością psów w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt.

Wnętrostwo może być obustronne lub jednostronne. Efektem wnętrostwa obustronnego jest bezpłodność, szczenięta z tą wadą anatomiczną rodzą się nie często, jednak nawet pojedyncze egzemplarze zdarzające się w miotach wpływają na ocenę miotu. Należy pamiętać, że wnętrostwo jest uwarunkowane genetycznie. Przez dłuższy czas uważało się, że cecha ta jest uwarunkowana pojedynczym recesywnym genem autosomalnym, jednak teraz opinię są podzielone, nie znany jest jak dotąd mechanizm jego dziedziczenia, gdyż jak się okazuje prawdopodobniej działa tu kilka genów autosomalnych o różnym stopniu ekspresji.
Nie zstąpienie może mieć również przyczynę anatomiczną na przykład przerost jąder czyli krótko mówiąc zbyt duże jądra, zbyt ciasny pierścień pachwinowy, zbyt krótkie powrózki nasienne, uszkodzenie gruczołów i inne. Czasami schorzenie to uznaje się za jedną z form międzypłciowości i występuje najczęściej u psów spokrewnionych ze sobą i potomków tych samych rodziców. Pozostałe w jakie brzusznej lub kanale pachwinowym jedno, rzadziej dwa jądra zachowują swoją czynność wewnętrzną wydzielnicza przy braku spermatogenezy, stąd właśnie bezpłodność pełnych wnętrów, jednak psy z jednostronnym wnętrostwem są płodne i o tym należy pamiętać. Ze względu na umiejscownie jądra rozróżnia się dwa typy wnętrostwo brzuszne i pachwinowe.
Jeżeli psu nie zstąpią prawidłowo oba jądra powinniśmy poważnie pomyśleć o kastracji naszego pupila ze względów zdrowotnych, gdyż niestety jądro pozostałe w jamie brzusznej często rakowacieje.

Ze względu na dziedziczność tej cechy należy prowadzić selekcje pod jej kontem, eliminując osobniki z hodowli. U psów dyskwalifikuje się psa na wystawach i nie dopuszcza go do dalszej hodowli, ale nie prowadzi się selekcji rodzinnej tak jak dzieje się to w przypadku innych raz zwierząt. Pies z brakiem dwóch jąder w mosznie nie otrzymuje uprawnień reprodukcyjnych. Ale nie przeszkadza mu to w byciu super przyjacielem, kompanem i w razie konieczności również obrońcą rodziny.

Opracowanie własne przez Olga wyłącznie na potrzeby Klubu Molosa i Serwisu Molosy.pl www.molosy.pl opublikowany 08-05-2006




madziara1983 - 11-05-07 09:10
Miałam Boksera bez jajek ,a moja kolezanka z bloku obok bez jednego .Jakaś plaga ;-) Mój nie miał wcale jajeczek ,nawet nie namacalne były w brzuchu.tz wet coś tam szukał ale nic nie mówił, jak nie ma to nie ma ,nic mu z tego powodu nie było.Niestety oba psy juz nie zyja od szczeniaka były bardzo chorowite i słabe ;-(

Weci jakoś nie szcególnie informują o zagrożeniach związanych z wnętrostwem.Gdybym nie miała netu to pewnie w życiu bym nie wiedziała co z kąd i dlaczego.Bo wet powiedział,no nie ma ,zdaża się nic mu nie jest.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reyes.pev.pl