Przejrzyj wiadomości

Egzema Mokra



skylinegtr - 07-12-06 20:42
Egzema Mokra
  Witam!!

To mój pierwszy post na forum , więc prosiłbym o wyrozumiałość :) Mam Owczarka Kaukaskiego ( przyszedł na świat 6 grudnia czyli na mikołajki :D) Jednak pojawił sie pewien problem. Jakies 2-3 tygodnie temu wokół narządów rozrodczych skóra zaczeła czerwienieć , i zaczeły pojawiać sie strupy. Szybko zawieźliśmy pupilka do lekarza , ten stwierdził ze to Egzema Mokra. Psiak dostał tabletki ( bodajrze symbol na nich to Dx ) , oraz aluminium w sprayu , aby pryskac mu uczulone miejsce. Weterynarz powiedział ze przyczyną moze byc alergia , lub zła dieta ( wspominał o za duzej ilosci białka w pokarmie , ale przeciez pies to nie smietnik i nie powinien jesc resztek !) Mimo podawania przez pewien czas pryskania rany aluminium , obrzęk osłabł , jednak ostatnio znów sie nasilił ( ponowna wizyta u weterynarza , jednak zadnych nowosci sie nie dowiedziałem ). Niestety psiak nie da sobie juz pryskać "interesu" sprayem ( chyba kazdy wie ze utrzymanie "misiaczka" o wadze ponad 80 kg nie jest łatwe ). Powiem tylko , ze wszystko zaczeło sie , wraz z przyjsciem wilgotnej pogody ( czyzby uczulenie na jakies grzyby lub inne " formy życia"?? Czy są jakies lekartswa lub ine środki potrafiące zapobiec dalszemu rozwoju choroby ??

Pozdrawiam

Michał




maciaszek - 07-12-06 22:02
Ciężko mi cokolwiek powiedzieć, nie jestem weterynarzem. Myślę, że nie powinno się podawać żadnych leków w ciemno. Jedyne co mogę poradzić w tej sytuacji to konsultację z innym wetem (naprawdę warto to robić jak ma się jakiekolwiek wątpliwości). No i jeszcze lek, który nie zaszkodzi, jest w miarę uniwersalny i pomaga na wiele chorób bakteryjnych, a mianowicie propolis. Może niekoniecznie w spray'u skoro pies reaguje już na niego alergicznie, ale np. w kroplach (na wacik i smarować) albo w maści.
Co do złej diety miałabym wątpliwości, bo to raczej objawia się inaczej.
Może być tak, że choroba ma związek z pogodą. Mój dogo miewa na przykład nawracające stany zapalne przestrzeni międzypalcowych właśnie na jesień i wiosną (kiedy pogoda jest deszczowa). Po zrobieniu wymazu okazało się, że to gronkowiec i jego pojawianie się występuje najprawdopodobniej na tle alergicznym.
Teraz jest już za późno (bo na chore miejsca "nakładacie" leki), ale warto - jak tylko coś się pojawia - robić wymaz, żeby mieć 100% pewność, co to jest. Co prawda możesz jeszcze zrobić taki wymaz, ale musiałbyś przestać leczyć psa na 2 tygodnie (żeby obraz wymazu nie był zaburzony przez podawane lekarstwa).
To wszystko, co mogę doradzić.
Jak coś jeszcze przyjdzie mi do głowy, napiszę.
Pozdrawiam :)



maciaszek - 07-12-06 22:05
Może to Ci jeszcze pomoże, właśnie to znalazłam:
"EGZEGMA
Egzema jest stanem zapalnym skóry przechodzącym w łuszczenie, które z kolei jest przyczyną wypadania włosów. Pies cierpi na bolesność i świąd skóry, drapie się i gryzie aż do krwi. Na początku zauważyć można rozlane zaczerwienienia oraz swędzące obrzmienia skóry, wokół których niebawem występują drobne pryszczyki napełnione przejrzystym płynem.Po pęknięciu pęcherzyków zawartość ich wylewa się, a cała powierzchnia zaatakowanej skóry pokrywa się kropelkami. Potem tworzą się ciemne strupy krwotoczne. Po pewnym czasie strupy odpadają, oczyszczona skóra łuszczy się i powraca do normy. Rzeczą charakterystyczną jest brak blizn.
Egzema umiejscawia się wokół otworów naturalnych — nosa, ust, odbytu, a także na zgięciach kończyn (stawy kolanowe, pachwiny). Tak zlokalizowana egzema wywołuje pęknięcia skóry, które są zwykle wilgotne.
Zewnętrzne leczenie egzemy jest mało skuteczne i długotrwałe. Praktyka wskazuje, że najskuteczniejsze jest leczenie homeopatyczne.

Leczenie homeopatyczne
a. W przypadku silnego zaczerwienienia skóry podajemy zwierzęciu Mercurius corresivus D6 po 1 kropli w 1 łyżeczce wody 4—5 razy dziennie.
b. Jeśli swędzenie jest bardzo dokuczliwe, a pies drapie się i gryzie, podajemy Croton D6 na przemian z lekiem poprzednim po 1 kropli w 1 łyżeczce wody.
c. W fazie ciemnych, krwotocznych strupów podajemy psu Antimonium crudum D 12 po 1 kropli w 1 łyżeczce wody 3—4 razy dziennie.
d. Jeżeli spod strupów sączy się lepki płyn, podajemy Graphites D6 3—4 razy dziennie po 1 kropli w 1 łyżeczce wody.
e. W przypadku egzemy ulokowanej za uszami, która jest wyjątkowo uporczywa, podajemy Oleander D12 po 1 kropli w 1 łyżeczce wody 3—4 razy dziennie. Nacieramy także chora skórę oliwę z oliwek z dodatkiem soku z dziurawca (na 1 łyżkę stołowa oliwy dodajemy 10 kropli soku z dziurawca i dobrze mieszamy).
Podczas kuracji żywimy psa kaszą z jarzynami i surowym mięsem. Ziemniaki, sosy, zupy i słodycze wykluczamy z żywienia. Kiedy objawy skórne znikną, dodajemy do pokarmu psa 1 raz dziennie Calcium carbonicum D6 (na czubku noża)."
Pozdrawiam.



Olga - 07-12-06 22:26
Michał – skąd jesteś? Może uda się wysłać was do dermatologa. Tego typu objawy miał i czasami ma mój owczarek niemiecki, ale u nas jest to wtórne zapalenie skóry na tle niedoczynności tarczycy. Wszelakie egzemy cieknące powinno się zwalczać antybiotykiem, dostałeś pewnie Dexametazon (steryd) który działa przeciwzalanie. W taką pogodę ze skórą może się dziać wszystko, jeżeli jeszcze pies jest trochę osłabiony to kiedy jest wilgotno wszystko rośnie. Rośnie również przy wahaniach hormonów spowodowanych rośnięciem i dojrzewaniem. Przy wszelkich uczuleniach na karmę czy przebiałczeniu również. Ale przebiałczenie jest suche i zaczyna się od krost podskórnych twardych na kłodzie i żebrach a nie koniecznie w pachwinach. Po zmniejszeniu ilości białka przebiałczenie znika po 2-3 dniach więc jeżeli nie zniknęło to nie jest to to. Z Alu uważaj – jest świetne ale należy psikać nim TYLKO na skórę czystą odkażoną, jeżeli popsikasz na brudną ranę, zatkasz dojście tlenu i zamiast się goić będzie się kisic pod spodem. Dobrze jest popsikać na czystą ranę. Wiem co pisze przeżyłam kiedyś problem alu z nie doczyszczonym obtarciem u konia – było gorzej niż przed. To psikanie alu można by zastąpić antybiotykiem w spreyu pogadaj z wetem może przepisze ci chociażby Fatroksyminę (nie mam przed sobą możliwe, że pisze się przez X Fatroxymina) czy Bivacyn. Będzie wysuszać i zabezpieczać przed wtórną infekcją a leczyć tylko powierzchniowo.
No i jeżeli zauważysz, że po danym jedzeniu jest więcej krostek, bardziej cieknie, bardziej czerwone, to kombinujcie z dietą.




VitisVini - 07-12-06 22:59
Przepraszam może trochę nie na temat ale Olgo proszę, może mogłabyś napisać mi co wiesz o niedoczynności tarczycy? Wspomniałaś tu o wtórnym zapaleniu skóry na tym tle.Moja suka ponoć ma problemy z tarczycą- ponoć bo mój lekarz nic mi własciwie nie wyjaśnił, zaordynował jedynie jakiś lek hormonalny po 8 tabletek dziennie przez 5 miesięcy.Po miesiącu podawania stwierdziłam, że musze jednak te decyzję skonsultować bo te straszne ilości leku mnie przerażały. Drugi lekarz powiedział, że nie istnieje wiarygodne badanie na stwierdzenie stanu tarczycy u psów(?) chyba żeby zlecić za granicą. Suka ma od kilku miesięcy jakiś rodzaj zapalenia skóry- pierwszy lekarz uznał ,że to nużeniec,( nie brał zeskrobin)- drugi mówi , że to może być bakteryjne. Skóra pęka, sączy sie płyn, potem strupek, zasycha i odpada. I tak w kółko.Miała to na głowie ale zeszło , teraz tylko na tułowiu i tylnych łapach troche. Nie drapie się. Przerwałam leczenie tej tarczycy a jeśli to jednak od tego? Co tu robić?



Olga - 07-12-06 23:12
Jasne. Niedoczynność tarczycy ma u mnie owczarek i miał mastino. Objawy: lekkie spowolnienie, w pachwinach i na brzuchu najpierw czerwone plamy potem aż czarne (wtórne zapalenia), włosy wychodziły z cebulkami i były małe krostki, twarde i włos wychodził ze strupkiem i pozostawała plama. Czasami do leczenia dołożony był antybiotyk i steryd zawsze przez 14 dni. Potem tylko hormony tarczycy. Leczył nas Dembele nie robił badań tarczycy tylko leczył objawowo – trafiał w 10 bo po kilku dniach pies był jak nowy. Dawaliśmy Eltroxin po 300 qm dziennie czyli po 3 tabletki 100. Leczenie trwało około 4 miesięcy, przerwa do czasu silnego nawrotu i znowu. Mam serię artykułów o niedoczynności, puść ma prv maila to jutro pstryknę im zdjęcia i Ci wyślę. Jak się jutro nie wyrobie to obiecuje po jutrze. Poczytasz i zobaczysz, będzie duże nawet 10 MB tak uprzedzam żeby weszło na skrzynkę.



skylinegtr - 08-12-06 13:57
Olgo , jestem z Zamościa. Jednak egzema wystepuje na " piłeczce " przed odbytem. Dzięki za informacje co do aluminium , szczerze mówiąc nie wiedziałem o tym. Dzisiaj pojedziemy do weta , moze będą jakies nowości.

EDIT:

Powrócilismy od weterynarza ;) Borys dostał srodek na uspokojenie , i w końcu dał sobie obejrzec wszystko. Drugi weterynarz odziwo powiedział ze to nie musi byc egzema. Bardziej wygląda to na strupy na jądrach. Twierdzi , ze pies mógł poprostu sie o cos odrapać , tym bardziej ze teraz Borys rozpoczął etap podlewania wszystkiego " po męsku ". Ponoć za większe strupy są działalnoscią jego , gdy drapał czy lizal rane. Teraz inne pytanie: przy okazji zwazlismy go. Przy rocznym psiaku masa 60 kg to chyba mało ? Tak mi sie przynajmniej wydaje , jedna wet zapewniał ze jeszcze Borysek nabierze masy.



VitisVini - 09-12-06 13:32
O rany Olga dzieki serdeczne.Już pisze priva.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reyes.pev.pl